👀 Дизайнеры, с какой командой вы мэтчитесь по вайбам? Проверяйте на Вайб-чеке→ vibe.habr.com

C\C++ System Software Developer

Местоположение и тип занятости

Минск (Беларусь)Полный рабочий день

Компания

Разработка и производство электроники

Описание вакансии

Условия работы

Promwad is seeking a system software developer with knowledge of Embedded Linux and C\C++ to work on a big project in the digital TV field.

Skills and knowledge required:

  • Academic education in computer technology
  • 2-5 years of experience in required technical background
  • General programming skills: usage of typical data structures, understanding of programming paradigms, common software design and architectural patterns
  • Good C embedded programming skills: multithreading programming, real-time systems programming, HW/SW interfaces, etc.
  • Experience in software development in Linux environment and for Linux platforms
  • Advanced Linux console user: commands, scripts (e.g. bash), common tools
  • Understanding of software development process (build systems, version control, testing, issue tracking, etc.)
  • Intermediate spoken and written English
  • Ability to travel abroad on demand
  • Strong desire for professional development

The following specialized skills are highly valued and will be taken as a plus:

  • Basic knowledge about SW project organization (SCRUM)
  • Digital TV systems and software architecture
  • Android OS internals/architecture and system programming
  • Java Android programming
  • C++ programming

Бонусы

+ Комфортное рабочее место в новом офисе недалеко от ст. метро Пушкинская + Использование английского языка в работе и бесплатные языковые курсы + Командировки в Европейский союз + Выбор карьерного пути в качестве технического специалиста или руководителя команды + Получение долгосрочной экспертизы в сфере цифрового ТВ + Бесплатное участие в приключенческих гонках «Промвад Тура»

Дополнительные инструкции

Рассматриваем резюме зарубежных/иногородних кандидатов, которые готовы к переезду в Минск.