Backend developer/Team Lead

Зарплата

от 160 000 до 220 000 ₽

Требования

Бэкенд, Ведущий (Lead)SQLRubyMySQLPostgreSQLRuby on Rails

Местоположение и тип занятости

Полный рабочий деньМожно удаленно

Компания

Делаем Educa — образовательный сервис для изучения иностранных языков

Описание вакансии

Условия работы

Кто мы:

Educa.ru - онлайн-курсы делового английского языка. Помогаем подготовиться к сдаче экзаменов, презентации, переговорам. Сейчас сотрудничаем с Cambridge University Press и еще несколькими крупными издательствами и школами за рубежом.

Requirements:

  • Strong knowledge of Ruby, with a minimum of 3 years experience
  • More than 5 years of experience in writing and designing quality software
  • Deep knowledge of Ruby on Rails
  • Frontend experience with React
  • Strong knowledge of SQL/NoSQL, experience of working with relational databases like MySQL/PostgreSQL
  • Solid understanding of performance optimization and algorithmization
  • Team management such as code reviews, mentoring, promoting best practices
  • Passion to get into the development process quickly and deliver good quality code
  • Knowledge of Git flow
  • Good knowledge of OOP, UML and design patterns
  • Pro-active, motivated, pragmatic, diplomatic and pedagogic behavior is required in order to help with the continuous team improvement
  • Understanding of software development processes and release management
  • Experience in integrations with well known 3rd party services (e.g. payment gateways, accounting, sms, marketing services, etc ...)

Условия работы:

  • официальное трудоустройство
  • выплата заработной платы два раза в месяц
  • удаленная команда

Этапы собеседования:

  1. Резюме
  2. Интервью с руководителем проекта (15 мин в скайпе)
  3. Тестовое задание (6-8 часов)
  4. Собеседование с руководителем проекта и руководителем разработки (50-60 мин)
  5. Согласование и заключение договора