👀 Дизайнеры, с какой командой вы мэтчитесь по вайбам? Проверяйте на Вайб-чеке→ vibe.habr.com

Senior Core Java Developer

Требования

БэкендSQLXMLАнглийский язык

Местоположение и тип занятости

МоскваПолный рабочий день

Компания

Ведущая глобальная компания, оказывающая услуги по формированию digital стратегии и разработке программного обеспечения

Описание вакансии

Условия работы

Project deals with trading platform development for 1 of the biggest world hudgefunds. The components are core java. It will involve working closely with the development team in NYC.

What we offer:

  • Flexible schedule
  • Possible business trips to NYC
  • Exciting challenges and unique experience in the one of the largest hedge funds
  • English courses
  • Various professional development programs
  • The friendly team of professionals
  • Remote work from time to time in cases of need
Responsibilities:
  • New features' design and development
  • Documentation of new functionality
  • Performing of code reviews

Skills Required:

Minimum 3 years of Java Programming. The resource is required to have the following skillsets:

  • Core Server side java
  • Database knowledge ( ie, Oracle, Sybase, MySql)
  • Knowledge w/Linux
  • Good communication skills
  • Ability to work in a fast-paced and dynamic environment
  • 3+ years of experience
  • English Intermediate+
  • Design patterns

Preferred but not required:

  • Financial experience in Fixed Income or Equities
  • Knowledge of kdb a plus
  • Unit and integration testing methodology and practice experience

LUXOFT ГАРАНТИРУЕТ СВОИМ СОТРУДНИКАМ:

  • Оплату релокации иногородних кандидатов
  • Программу ДМС для сотрудников и их семей
  • Профессиональное обучение и курсы английского языка
  • Спортивные мероприятия, корпоративные игры, праздники для всей семьи
  • Льготное страхование и кредитование
  • Корпоративные скидки в фитнес-клубах и других организациях
  • Программу Internal Mobility (Ротации внутри компании)
  • Профессиональные сообщества
  • Возможность релокации в другие страны