👀 Дизайнеры, какая команда подходит вам по вайбам? Проверяйте на Вайб-чеке→ vibe.habr.com

(Senior) full stack developer

Зарплата

от 120 000 ₽

Требования

Разработка ПОJavaSQLJavaScriptHTMLCSSJQueryAngularNode.jsApache MavenChef

Местоположение и тип занятости

Санкт-ПетербургПолный рабочий день

Компания

Разработка программного обеспечения на заказ, тестирование, консультирование и поддержка

Описание вакансии

Условия работы

We are looking for a developer to become a part of strong international team working on enterprise solutions such as SAP HANA based search.

Responsibilities:

  • Develop and support of a Search solution written on top of SAP technologies, such as SAP HANA, incl. functionality testing and polishing. Development process follows Agile/Scrum methodology.

Requirements:

  • Hands-on experience in web development - not less than 4 years
  • Strong Java (j2ee, servlets, etc.)
  • Strong SQL, JS/HTML/CSS/jQuery
  • Experience working with HANA DB will be a significant plus
  • Good spoken and written English
  • Good communication skills
  • Experience working in Agile team
  • Committed team player

We are not expecting the candidate to match the full list of requirements, however the candidate is expected to show some of the key and some of the additional skills on his/her resume. The more you are able to demonstrate the better match you are.

Бонусы

МЫ ПРЕДЛАГАЕМ: Интересную работу в небольшой динамичной компании (60 сотрудников, 12 лет на рынке), международные проекты, доброжелательную атмосферу в коллективе, конкурентоспособную зарплату, оформление в точном соответствии с требованиями ТК, полис ДМС (со стоматологией), возможности профессионального роста, гибкий подход к формированию рабочего графика, европейский стиль управления.

Финальный размер компенсации может быть скорректирован по результатам собеседования.

Дополнительные инструкции

Would be a plus:

  • AngularJS
  • Spring FW
  • Experience working within *NIX environment (ssh,[win]scp, etc.)
  • Experience with git, maven, chef