👀 Дизайнеры, с какой командой вы мэтчитесь по вайбам? Проверяйте на Вайб-чеке→ vibe.habr.com

Full stack developer with PHP

Зарплата

от 110 000 ₽

Требования

Разработка ПОCSSHTMLSQLPHPJavaScriptRESTful API

Местоположение и тип занятости

Санкт-ПетербургПолный рабочий день

Компания

Разработка программного обеспечения на заказ, тестирование, консультирование и поддержка

Описание вакансии

Условия работы

We are looking for a middle level (Full Stack) Developer with strong PHP and frontend development skills and even some design vision ready to join an international remotely managed team.

Responsibilities:

  • Development of new features for a set of products, incl. functionality testing automation, polishing, bug fixing. Development process follows Agile/Scrum methodology. The largest product of this set is corporate blogging solution based on WordPress platform.

Mandatory skills:

  • Strong proficiency with PHP and JavaScript
  • On hand experience with WordPress or equivalent platforms
  • Strong CSS/HTML skills
  • Good knowledge of SQL incl. complex requests
  • Knowledge of Web Services - REST API
  • Understanding and experience using website wireframes
  • Upper-intermediate English (spoken and written)
  • Strong communication skills
  • Committed team player

Бонусы

МЫ ПРЕДЛАГАЕМ: Интересную работу в небольшой динамичной компании (60 сотрудников, 12 лет на рынке), международные проекты, доброжелательную атмосферу в коллективе, конкурентоспособную зарплату, оформление в точном соответствии с требованиями ТК, полис ДМС (со стоматологией), возможности профессионального роста, гибкий подход к формированию рабочего графика, европейский стиль управления.

Финальный размер компенсации может быть скорректирован по результатам собеседования.

Дополнительные инструкции

Nice to have:

  • Familiarity with SASS
  • Experience working with Grunt
  • Understanding of UX principles, familiarity with any UX guidelines - Google/Apple/MS guidelines
  • Experience with agile software development
  • Passion for code quality and improvement of the maintainability of the code base
  • Strong problem-solving ability
  • Experience working as part of a virtual remotely managed team