👀 Дизайнеры, с какой командой вы мэтчитесь по вайбам? Проверяйте на Вайб-чеке→ vibe.habr.com

Senior Software Developer (C)

Зарплата

от 200 000 до 350 000 ₽

Требования

БэкендCLinuxМногопоточность

Местоположение и тип занятости

Полный рабочий деньМожно удаленно

Компания

The world’s leading big data storage supplier to data-intensive, global organizations

Описание вакансии

Условия работы

You will be a joining a small team of mostly Eastern European developers (some based in California) working on http://www.edgefs.io/

Requirements:

  • Strong experience in C software engineer design, coding, integration, and debugging.
  • Extensive knowledge in Linux environment.
  • Strong multi threading background.
  • Asynchronous programming patterns.
  • Ability to quickly understand existing code and adjust to new environments.

Nice to have:

  • Experienced in high performance software systems, code optimization and latency measurement.
  • On-disk data structures and algorithms.
  • Experience in embedded key-value store libraries: LMDB, RocksDB, LevelDB and so on. Usage and development.
  • Some experience with Golang and JavaScript (NodeJS)
  • Network programming.